Díszoklevél és Aranyplakett is járt a muzslyai Petőfi szoborért

Hajnalig tartó bulival ünnepeltük meg Sándorfalva 144. születésnapját
2023-07-11
Első ügyfeleink a felújított önkormányzat épületének gyereksarkában
2023-07-11

Utoljára frissítve 2023-07-11

Sándorfalva még 2010-ben ajándékozta meg a Máté István által késztett Petőfi Sándort ábrázoló mellszoborral Muzslyát. A település már akkor is egy aranyplakettel hálálta meg az alkotást, amelynek azóta meghatározó szerepe van a városrész életében. A Művelődési Egyesületük fennállásának 75. évfordulója alkalmából díszoklevelet készítettek Sándorfalva számára az egyesülettel való közös munka megbecsülésének jeléül.

A Magyar Szó című újságban Fejős Csilla a következőket írta a szobor kapcsán.

„A magyarországi Sándorfalva Petőfi-mellszobrot ajándékozott a muzslyai Petőfi Sándor MME-nek, a többéves gyümölcsöző együttműködés jegyében. A melegséget, amit a helyiek a sándorfalviaktól kaptak, elraktározták nehéz napokra. Segítségük szorosan összeforrt Pataki Zsuzsannának, a sándorfalvi Budai Sándor Kulturális Egyesület igazgatójának nevével, mivel a szoborállítás az egyesület sikeres pályázatának köszönhetően történhetett meg. A Nemzeti Civil Alapprogram Nemzetközi Civil Kapcsolatok Európai Integráció Kollégiumától kaptak egymillió forintos támogatást határon túli köztéri szobor felállítására. Persze, a legtöbb ötlet akkor ér valamit, ha nem veszi körül légüres tér, ha megértés fogadja. Szerencsére így történt ezzel az elképzeléssel is, amelynek eredményét odaadó szervezői munka nyomán láthatjuk ma Muzslyán.

Dobó József, az Művelődési Egyesület elnöke kapcsolódik be a beszélgetésbe:

– A Magyar Kultúra Napja alkalmából 2010-ben felavatták a névadó költő mellszobrát a Petőfi Sándor MME előtti téren. Megtalálható Muzslya monográfiájában, hogy ez volt a Bánság első Petőfi-mellszobra, Vajdaság területén pedig a második. A szoboravatón a helybélieken kívül jelen voltak értelemszerűen a magyarországi Sándorfalva, valamint a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövetségének és a szabadkai főkonzulátusnak a küldöttségei. A mellszobrot Kakas Béla, Sándorfalva polgármestere és mgr. Hallai Zoltán, Muzslya tanácselnöke leplezték le. Megszépült hirtelen a júniusi nyár, amikor Szigeti András, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának alkonzulja egy irodalomtörténész gondolatát idézte akkor: „Petőfi szavai áthallatszottak még az ágyúdörgéseken is. A muzslyai szoboravatás pedig azt bizonyítja, hogy Petőfi szavai a határokon is áthallatszanak.” Igen, Petőfi életműve, értékrendünk sarokkövei maradtak. Nem nőtte be a fű. A bronzból készült Petőfi-szobor emberléptékűvé vált. A suhanckorúaknak megmozgatta színes képzeletvilágát, az ünnepségre egy kitűzőt készítettek Petőfi arcképével, és „Petőfi él” felirattal. Az is fontos, hogy minden évben van mire várni, van mire készülődni. Mind több és több egyesület jön ide és koszorúz velünk együtt, a mai időkben 10-12 szervezet helyezi el a kegyelet virágait. Március 15-ére a Szervó Mihály Általános Iskola diákjaival közösen készítünk műsort.”

Tehát a szobor azóta nem pusztán egy tér méltó dísze, hanem egy funkcióval is rendelkező helyszín, ahol ünnepek alkalmával koszorúkat helyezhetnek el és magyarságukat fejezhetik ki a helyi lakosok.

A bevezetőben említett díszoklevelet már tavaly október végén elkészítették, ám mi csak most tudtuk átvenni. Ez viszont az értékéből semmit sem vesz el, ugyanis mi még most is ugyanannyira büszkék vagyunk rá, mint tavaly október végén.