Az országos tisztifőorvosi szolgálgat az ország egész területére vonatkozóan 2019. augusztus 10. (szombat) 00.00 órától, 2019. augusztus 12. (hétfő) 24.00 óráig II. fokú hőségriasztást rendelt el.
A hőség egészségre gyakorolt hatásai miatt kérjük a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek az egészségükre. Alább néhány hasznos tanácsot és tippet olvashatnak, amiket nem árt megfogadni hőségriadó estén.
Tanácsok hőséghullám idejére
Kerülje a meleget!
Hűtse lakását!
Figyelje a szobahőmérőt!
Fogyasszon folyadékot!
- Napközben tartsa az ablakokat csukva, használjon függönyt vagy egyéb sötétítőt.
- Lehetőleg éjszaka szellőztessen. Csak a szükséges mértékben használja az elektromos készülékeket (még a világítást is). Ha van légkondicionáló berendezése, ennek működtetése idején tartsa csukva az ajtót és az ablakot.
- Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 °C közötti, az ideális belső hőmérséklet 28 °C körüli – nem javasolt a túlzott légkondicionálás. A ventilátort csak rövid ideig lehet használni, mivel kiszárítja a szervezetet! Fontos a fokozott folyadékpótlás! Ha a fent említettek nem valósíthatók meg, lehetőség szerint töltsön el legalább 2-3 órát légkondicionált helyen.
- Soha ne hagyjunk gyermekeket, de háziállatot sem (pl. kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban, még árnyékban sem. Rövid idő alatt akár 50-60 °C-ra is emelkedhet a belső tér hőmérséklete.
- Kerülje a megterhelő fizikai munkát, tartózkodjék árnyékban, a legmelegebb órákban.
- Már most gondoljon arra, hogyan hűtheti lakását a jövőben („hideg” festék, párologató, zöld növények).
- Tartsa testhőmérsékletét alacsonyan, és fogyasszon sok folyadékot, előzze meg a kiszáradást! Gyakran zuhanyozzon vagy fürödjön langyos vízben. Használjon vizes borogatást, hűtse lábát langyos vízben.
- Ha elindul otthonról, vigyen magával 1 liter vizet! Viseljen világos, természetes alapanyagú, bő ruhát. Ha a napra megy, viseljen széles karimájú kalapot és napszemüveget. Ha elkerülhető ne a déli órákban menjen el otthonról, 11-15 óra között ne tartózkodjon közvetlenül a napon.
- Strandoláskor figyeljen a napvédelemre, és gyakran tusoljon. Ne ugorjon a vízbe felhevült testtel!
- Rendszeresen fogyasszon folyadékot, ne várja meg, míg szomjas lesz! Ne fogyasszon alkoholos és magas cukortartalmú és koffein tartalmú italt, az alkoholos és cukros italok vizet vonnak el a szervezetből, fokozzák a szomjúságot, a koffein vízhajtó hatású!
- Pótolja az izzadással elvesztett sót is! A vízivás só pótlás nélkül veszélyes lehet! Ne feledje: Ha rendszeresen szed gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, hogyan befolyásolják a gyógyszerek a folyadék szükségletet.
- A lázas betegekre különösen oda kell figyelni! Fokozattan ügyeljünk a lázas gyermekek folyadékpótlására!
- Ellenőrizze testhőmérsékletét! Fontos tudni, hogy a tartósan 39 °C feletti testhőmérsékletnél fennáll a hőguta veszélye, 40° C feletti testhőmérséklet pedig életveszélyes állapot is lehet!
- Tárolja gyógyszereit megfelelő hőmérsékleten!
- Ha a szobahőmérséklet 25 °C fölé emelkedik, célszerű a gyógyszereket hűtőben tárolni akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra!
- Keresse fel orvosát, ha krónikus betegségekben szenved, vagy többféle gyógyszert szed.
- Ha bármi szokatlan tünetet észlel, azonnal forduljon orvoshoz!
(Via: NNK)